6 ay önce
6 ay önce

Kredi Puanını Yükseltmenin En Hızlı Yolları

Kredi başvurunuz reddedildi mi? Belki de görünürde bir sebep olmadan bir iş bulmayı başaramadınız. FICO veya VantageScore durumunuz suçlu olabilir. Bu gösterge farklı yaşam alanlarını etkiler. Mevcut durumunuz mükemmel olmaktan uzaksa, onu güçlendirmek için ipuçlarımızı izleyin. Aşağıdaki yöntemler her iki değerlendirme sistemi için de çalışır.

1. Rapor(lar)ınızdaki Anlaşmazlık Hataları

Bazı raporlama hataları nedeniyle puanınız düşmüş olabilir. Ne yazık ki, bu durum oldukça yaygındır. Puanları adil olmayan tüketiciler, Credit Saint gibi bir şirkete kaydolmaktan fayda sağlar – daha fazla bilgi için bu incelemeyi kontrol edin. Profesyoneller, kayıtlarınızdaki herhangi bir yanlışlığı tespit edecek, kanıt hazırlayacak ve bunlara resmi olarak itiraz edecek.

Hatalar ortadan kalktığında puanınız anında yükselir. Bu, teknik kusurlardan kaynaklanıyorsa, kötü krediyi onarmanın harika bir yoludur . Örneğin size ait olmayan bir hesap, güncel olmayan bilgiler, hatta sahte bir iflas fark edebilirsiniz. Bazen olumlu olaylar da yansımaz.

Skoru kontrol etmek için Credit Susam gibi uygulamaları veya www.myfico.com gibi web sitelerini kullanabilirsiniz . Profesyonel onarımın gerekli olup olmadığını anlamak için raporlarınızı toplayın. 20 Nisan 2022 tarihine kadar haftada bir kez ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Pandemiden önce bu hizmet yalnızca yıllık olarak veriliyordu. Dosyaları indirmek için www.annualcreditreport.com adresini ziyaret edin ve talebinizi gönderin. Her üç bürodan da bilgi toplamalısınız:
 • ekifaks
 • deneyim
 • TransBirlik

Herhangi bir şüpheli ayrıntı aramak için belgeleri inceleyin. Hatta kimlik hırsızlığının kurbanı olduğunuzu bile görebilirsiniz. Bazen puanlar düşüyor çünkü suçlular kurbanlarının adına kredi alıyor.

Temiz bir rapor sadece gelecekte borç almak için önemli değildir. İşverenler, ev sahipleri ve sigortacılar, başvuranları karşılaştırmak ve güvenilirliklerini değerlendirmek için puanları kontrol eder. Bazı raporlama hataları nedeniyle hayalinizdeki iş için reddedilebilirsiniz.

2. Kullanılabilir Kredi Kullanımını Yönetin

FICO değerlendirmenizin yaklaşık üçte biri, toplamda ne kadar borçlu olduğunuza bağlıdır. Birden fazla kartınız varsa, kullanımları hesaplamak için bakiyelerinin ve limitlerinin toplamı kullanılır. Bu gösterge yalnızca döner kredi için geçerlidir.

Ne kadar az kullanılabilir fon kullanırsanız, puanınız için o kadar iyi olur. Bu göstergeyi yükseltmenin iki yolu vardır. Bir yandan limit uzatma veya yeni bir kart talebinde bulunarak mevcut bakiyenizi artırabilirsiniz. Öte yandan, bakiyelerinizle çalışabilirsiniz. Ödenmemiş bakiyenizin mümkün olduğunca çoğunu kapatmaya çalışın. Oran (limitlere bölünen bakiyeler) de lehinize değişecektir.

Toplamda 10.000$ veren üç kartınız olduğunu varsayalım. 5.000$’lık bir bakiye, önerilen seviyenin oldukça üzerinde olan mevcut paranızın yarısını kullandığınız anlamına gelir. Experian’a göre, kullanım %30’un altında olmalıdır. Diğer uzmanlar eşiği daha da aşağıya koyuyor – yaklaşık %10. Bu, herhangi bir zamanda ne kadar tahsil edilebileceğidir.

Örneğimizde, %10 hedefine ulaşmak için bakiyenizin çoğunu kapatmanız gerekir, bu nedenle ödemeniz gereken yalnızca 1.000 ABD doları kalır. Öte yandan, sınırlarınızı çok daha az ulaşılabilir olan 50.000 ABD Dolarına kadar genişletmeyi deneyebilirsiniz.

Her iki cephede de çalışmayı deneyin. Borç vereniniz daha fazla kredi vermeyi veya başka bir kart vermeyi reddederse, başka bir kart verenden güvenli bir kart almayı deneyin. Başvuru sahipleri bunu almak için depozito yatırmak zorundadır, bu nedenle onay oranları daha yüksektir. Ancak, çok fazla başvuru göndermemeye dikkat edin. İdeal olarak, sadece bir ürün için başvurmalısınız ve onu almalısınız.

3. Daha Sık Ödeyin

Sorumlu bir şekilde ödünç alsanız ve bakiyenizi her ay tamamen ödeseniz bile, raporlarınız farklı bir resim gösterebilir. Banka, raporlama yapan kurum ile ayda bir kez iletişime geçtiği için yaptığınız ödemeler zamanında yansımayabilir. Bu nedenle, kartınızı maksimuma çıkardıysanız ve bakiyeyi ödediyseniz, rapor yine de %100 kullanım gösterebilir.

Bu nedenle, ödül kartlarına dikkat edin. Avantajlardan yararlanmak için daha fazla harcamak cazip gelebilir, ancak bu raporlama karmaşıklığının da farkında olmalısınız. Büyük alımlar yapmanız gerekiyorsa, bildirilen bakiyeyi düşük tutmak için ayda en az iki kez ödeme yapın.

4. Ödenmemiş Bakiyeler için Pazarlık Yapın

Bu yöntem, borç tahsilatlarında faturası olan borçlular için çalışacaktır. Raporlarınızdan bu aşağılayıcı ifadeleri kaldırmak imkansız ve yasa dışıdır. Ancak borcunuzun mevcut sahibi ile iletişime geçerek hasarı yönetebilirsiniz. Sizi dava etmekten çok ödeme almakla ilgilendikleri için daha az ödemenize izin verebilirler. Bir uzlaşmanın ardından, borç artık ödenmemiş olarak işaretlenmeyecektir.

5. Yetkili Kullanıcı Olun

Mükemmel bir ödünç alma geçmişine sahip birini tanıyorsanız, onlardan sizi hesaplarına yetkili bir kullanıcı olarak dahil etmelerini isteyebilirsiniz. Parayı kullanmayacağınızı ve bunun yalnızca puanı yükseltmek için gerekli olduğunu açıklayın. Kabul ederlerse, hesapları kayıtlarınıza eklenecek, böylece sorumlu ödünç alma davranışlarından yararlanacaksınız. Bunların limitleri ve dengeleri de kullanımınıza katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak, puan artacaktır.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  89

  Küçük İşletme Sahipleri için İpuçları

  87

  Yeni Başlayanlar İçin Kolay Kılavuz

  76

  Bilmeniz Gereken Finansal Araç Türleri

  68

  Ticari Dava Neden Önemli ve Sürekli Büyüyor?

  65

  Kredi Puanını Yükseltmenin En Hızlı Yolları

  65

  Bitcoin teknolojisi hakkında bilmeniz gereken bazı şaşırtıcı gerçekler var.

  63

  Yapay Zeka Borsacıları Yatırımcılarını Nasıl Kazanıyor?

  59

  Sanal Gerçeklik Emlakta Ev Sahibi Ve İşte Nedeni

  55

  İşletmeniz İçin Hangi Görevleri Dış Kaynak Kullanacağınızı Nasıl Bileceksiniz?

  53

  Startup’ınızı Başlatmadan Önce Yapmanız Gereken 4 Şey

Copyright ©2021  İletişim-Çerez Politikası-Gizlilik Politikası-Hakkımızda

I Love Google

İletişim:hanifemeren5@gmail.com