5 ay önce
5 ay önce

Bilmeniz Gereken Finansal Araç Türleri

Bilmeniz Gereken Finansal Araç Türleri

Hindistan borsası, önemli karlar ve uzun vadeli servet birikimi için çeşitli fırsatlar sunan popüler bir yatırım aracıdır. Finansal kalemler, hızlı para kazanmak isteyen yatırımcılar tarafından kısa süreliğine alınıp satılabilir. Bir yatırımcı veya tüccar olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli finansal ürünlere sahipsiniz. En baştan başlayalım ve mevcut çeşitli ticaret araçlarıyla yolumuza devam edelim.

Finansal araç nedir?

Finansal araç, iki taraf arasında alınıp satılabilen ve ödenebilen parasal bir sözleşmedir. Bu sözleşme, bir taraf (alıcı) için finansal bir varlık iken, diğer taraf (satıcı) için finansal bir yüktür. Tüm finansal araçların borsada işlem görmeye uygun olmadığını belirtmekte fayda var. 

Bilmeniz Gereken Finansal Araç Türleri

Hisse senetleri

Bir kişi daha sonra daha yüksek bir fiyata satarak kar elde etmek için hisse senedi satın alır. Hisse senedi fiyatlarındaki sık değişim, oynaklık olarak adlandırılır. Oynaklık, yatırımcıların borsada kar etmelerini sağlar. Doğru kullanılırsa, oynaklık tüccarlar için faydalı olabilir. Hisse senedi alım satımı yapılırken hisse senedi hacimleri veya piyasadaki hisse sayısı da dikkate alınır.

türevler

Türev ürünler, değeri, para birimleri, hisse senetleri veya faiz oranları gibi bir dayanak varlığın (veya varlıkların) değerine dayanan finansal araçlardır. Türev sözleşmeler, belirli bir miktarda hisse senedi, emtia, endeks, para birimi, tahvil ve diğer finansal araçların belirli bir tarihte önceden belirlenmiş bir oranda alım satımına yönelik sözleşmelerdir. En sık görülen türev sözleşmeleri, vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleridir ve ikincisi bir yükümlülükten çok bir haktır.

 Borçlanma senetleri

Tahviller, belirli bir tarihe kadar sabit bir faiz oranı vaat ettikleri için daha güvenlidir. Faiz oranları dalgalanabilir, ancak asla hisse senedi çıkarıldığında beyan edilen oranın altına düşmez. Öte yandan, Tahvillerin türevlerden daha az karlı olması muhtemeldir.

Tahviller

Federal ve eyalet hükümetleri ile büyük şirketler, fon toplamak için sabit getirili borçlanma araçları yayınlar. Gerçek bir öğe veya bir söz ile güvence altına alınabilirler. Dalgalı tahviller, enflasyona endeksli tahviller, devlet altın tahvilleri ve diğer tahvil türleri mevcuttur.

borç senetleri

Şirketler, halktan borç alarak nakit toplamak için tahvil kullanırlar. Tahviller, belirli bir nedenle para toplamak için kullanılan teminatsız tahvillerdir.

Yatırım fonları

Bir yatırım fonu, finansal kalemlerin toplu değişimi için bir borsa aracıdır. Çeşitli hisselere girmek için birçok yatırımcıya ihtiyaç duyduğundan, risk hisse senedi ticaretinden çok daha düşüktür. Hindistan’da yatırım fonları tipik bir borsa aracıdır.

Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler)

ETF’ler, bir borsada değiştirilmeleri dışında yatırım fonlarıyla karşılaştırılabilir. ETF’lerin ücret oranı yatırım fonlarından daha düşüktür. ETF’ler Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’na (SEBI) kayıtlı olduğundan, yatırımcılar onları tercih ediyor (SEBI).

Çözüm

Yukarıda açıklanan araçların her biri benzersizdir ve onu çekici bir ticaret seçeneği haline getiren kendi niteliklerine sahiptir. Bununla birlikte, borsada farklı şekilde değiştirilirler. Mevcut farklı seçeneklerin ayrıntılarını öğrendikten sonra, kendinizi yalnızca bir çevrimiçi ticaret seçeneğiyle sınırlamayın . Portföyünüzü genişletmek, finansal hedeflerinize ulaşma riskinize bağlıdır.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  102

  Yeni Başlayanlar İçin Kolay Kılavuz

  95

  Küçük İşletme Sahipleri için İpuçları

  84

  Bilmeniz Gereken Finansal Araç Türleri

  72

  Ticari Dava Neden Önemli ve Sürekli Büyüyor?

  70

  Kredi Puanını Yükseltmenin En Hızlı Yolları

  70

  Bitcoin teknolojisi hakkında bilmeniz gereken bazı şaşırtıcı gerçekler var.

  67

  Yapay Zeka Borsacıları Yatırımcılarını Nasıl Kazanıyor?

  66

  İşletmeniz İçin Hangi Görevleri Dış Kaynak Kullanacağınızı Nasıl Bileceksiniz?

  65

  Sanal Gerçeklik Emlakta Ev Sahibi Ve İşte Nedeni

  58

  Startup’ınızı Başlatmadan Önce Yapmanız Gereken 4 Şey

Copyright ©2021  İletişim-Çerez Politikası-Gizlilik Politikası-Hakkımızda

I Love Google

İletişim:hanifemeren5@gmail.com